Mint minden hobbi, vagy sport, a túrázás is lehet egy feneketlen pénztemető. Azonban az elkezdéshez egyáltalán nincs szükség komoly anyagi háttérre, sőt, gyakorlatilag egyáltalán nem is kell rá költeni. Egyetlen olyan kiegészítő van, aminek a korai beszerzésén érdemes elgondolkodni.
Ne a vásárlással kezd!
Ha érdekel a túrázás és szeretnéd kipróbálni magad, akkor az első utad ne a boltba vezessen! A zoknitól kezdve a pólón át a különböző kemping eszközökig, millió és egy dologra lehet költeni, akár egy kisebb vagyont. Azonban ezek nagy részére nem lesz szükséged. Számos kiegészítő akkor válik igazán hasznossá, amikor az ember már tapasztalt és több napos túrákra jár rendszeresen. Ezt azonban eleinte a fizikai állapotod sem fogja engedni, egy 8-10 km-es erdei sétánál pedig ezekre nincs szükség.
A legfontosabb kellék
Egyetlen kivétel van, ez pedig a megfelelő lábbeli. Persze nem kell egyből a százezres bakancsra gondolni, viszont a túrázásnál rendkívül fontos, hogy megfelelő cipőben induljunk el. Ezzel csökkentjük a sérülések, elsősorban a bokaficam kockázatát. De sokkal kevésbé lesz megterhelő a gyaloglás, kevesebb vízhólyaggal, vagy feltört sarokkal zárjuk a napot.
Így válaszd ki a megfelelő lábbelit
Egy közép-alsó kategóriás túrabakancs már a legtöbb itthoni terepen megfelelő. Sőt, amennyiben csak erdei ösvényeken mennél, egy-egy napra, könnyű hátizsákkal, akkor lehet, hogy a túracipő is elég neked. Sima utcai cipőben is neki vághatunk, azonban tartsuk szem előtt, hogy az erdőben extra igénybevételnek van kitéve, könnyebben koszolódik, rongálódik, ezért érdemes erre a célra fejlesztett, erősebb cipőt, vagy bakancsot venni.
Amire figyelj oda a cipő kiválasztásnál:
- semmiképpen ne törje a lábad
- kényelmes legyen, de szorosan fogjon, ne lötyögjön benne a sarkad
- délután, esetleg hosszabb séta után, duzzadt lábfejjel és vastagabb zoknival érdemes a boltban a túrázásra szánt lábbeliket feloróbálni, mert a valóságban is ilyen körülmények közt fogod hordani őket
Összefoglalva tehát, ha érdekel a túrázás vedd fel a legkényelmesebb cipődet és vágj bele! Majd, ahogy kezded megtapasztalni, hogy mire van szükséged, hol szeretsz túrázni, úgy érdemes minél hamarabb beszerezni egy komolyabb, strapabíró cipőt. Rendszerint ezekkel több évre hű társat kapsz magad mellé. Emellett pedig mindig figyelj oda rá, hogy indulás előtt legyen megfelelő utasbiztosításod!
Következő cikkünk: Így pakold be a hátizsákod több napos túrára