Honlap > Tippek és tanácsok

Az UNESCO Világörökség

Amikor valamiről azt halljuk, hogy “világörökségi helyszín”, akkor egyből azt gondoljuk, hogy érdemes meglátogatni. Számos várossal, esetleg természeti jelenséggel kapcsolatban találkozhatunk ezzel a jelzővel. Azonban Te tudod-e, hogy ezek a helyszínek miért fontosak valójában?

Az-UNESCO-Vilagorokseg-(2).jpg

A világörökségi helyszínek jelentősége

A kulturális, vagy természeti szempontból egyedinek számító értékeket az UNESCO keretein belül működő, Világörökségi Bizottság, felterjeszti az általa igazgatott Világörökségi Programba.

Ezek aztán széles körű védelmet élveznek, ezzel előzve meg a módosításukat, vagy pusztulásukat. Így az értékesnek gondolt helyszínek megmaradnak az utókor számára is.

Előfordulhat, hogy egy helyszínt törölnek a listáról, amennyiben a védendő értékek nagy mértékben sérülnek. Ez eddig öszesen háromszor fordult előt, legutóbb Liverpool esetében.

Az UNESCO Világörökség történelme

1959-ben az egyiptomi kormány az asszuán gát megépítése mellett döntött, amely elpusztította volna az Abu Szimbeli templomokat. Ezeknek a megmentésére az UNESCO világméretű kampányt indított, aminek az lett a vége, hogy a templomokat szétszedték és máshol újra összerakták.

Ezzel megszületett a világörökségi helyszínek ötlete, amelyet 1965-ben természeti értékekre is kiterjesztettek. A kibővített egyezmént végül Stockholmban, az 1972-ben tartott ENSZ konferencián a tagállamok elfogadták, ezzel megszületett a világörökségi program. Hosszas előkészítés után végül 1978-ban osztották ki a címeket, első körben 12 helyszín kapta meg. A lista pedig azóta minden évben bővül.

Világörökségi helyszínek Magyarországon

Magyarország először 1987-ben iratkozott fel a listára, egyből három helyszín révén. Hollokó, a budapesti Duna-part és a Várnegyed kapták meg először.

Azóta több budapesti épülettel (Gellért fürdő,Gellért-hegyi Szabadság szobor,  Citadella, Parlament, Széchenyi István tér, MTA, Gresham-palota, Andrássy út), illetve vidéki építménnyel bővült. Ezek közé tartozik a Pannonhalmi Főapátság és Pécs ókeresztény temetője.

Természeti értékeink közül pedig az Aggteleki-karszt és Szlovák-karszt barlangok, a Hortobágyi Nemzeti Park, a Fertő kultúrtáj és a Tokaj-hegyalja borvidék kultúrtáj élvez védelmet.

Ebből a listából is látszik, hogy a világörökségi helyszínek böngészése, jó inspirációt adhat az utazásszervezéshez is. Ezeken a helyeken biztosan szép épületekkel, illetve környezettel találkozunk, ami ráadásul történelmi vagy kulturális jelentőséggel is bír. Indulás előtt azonban mindig gondoskodjunk a megfelelő utasbiztosítás megkötéséről!

Következő cikkünk: A Sydney-i Operaház botrányos története