Ha szenvedélyes utazó vagy, valószínűleg már tapasztaltad a jetlag kellemetlen érzését legalább egyszer. A jetlag, vagy magyarul az időeltérés hatásai, egy ideiglenes rendellenesség a cirkadián ritmusban, amely akkor jelentkezik, amikor gyorsan átlépsz több időzónán. A cirkadián ritmus a szervezet biológiai órája, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusokat, valamint más életfontosságú funkciókat. Amikor egy időzónával különböző területre utazol, biológiai órád nem szinkronizálódik azonnal a helyi idővel, hanem az otthoni időtartamra marad beállítva.
A jetlag tünetei, hatásai
Az időeltolódás olyan különféle tüneteket okozhat, mint például:
- fáradtság
- alvászavar
- álmosság
- koncentrációproblémák
- irritáció
- fejfájás
- emésztési zavarok
A jetlag tünetei változhatnak a megtett időzónák számától, az utazás irányától, az utazó korától, az egészségi állapotától és más egyéni tényezőktől.
Kelet vs. nyugat
Általában a jetlag súlyosabb, amikor kelet felé utazol, mivel rövidíteni kell a napodat, mint amikor nyugat felé utazol, amikor meghosszabbítanod kell a napodat. Emellett a jetlag erősebb is, ha háromnál több időzónán utazol át, mert a szervezetnek több időre van szüksége az időváltozáshoz való alkalmazkodáshoz.
Hogyan lehet megelőzni vagy csökkenteni a jetlag hatásait?
Nincs varázslatos gyógymód a jetlagre, de vannak lépések, amelyeket tehetsz annak megelőzése vagy enyhítése érdekében. Íme néhány hasznos tipp:
- Utazás előtt próbálj fokozatosan alkalmazkodni az alvás-ébrenlét ritmussal a célországhoz. Például, ha kelet felé utazol, néhány nappal az utazás előtt menj korábban aludni és kelj fel egy órával korábban. Ha nyugat felé utazol akkor meg fordítva.
- A repülés alatt kerüld a kávé, alkohol vagy egyéb olyan italok fogyasztását, amelyek befolyásolhatják az alvást vagy elősegíthetik a dehidratációt. Sok vizet igyál, és rendszeresen mozogj a vérkeringés javítása érdekében.
- Miután megérkeztél a célállomásra, próbálj minél gyorsabban alkalmazkodni a helyi időhöz. Kerüld a nappali alvást, még akkor is, ha fáradt vagy. Menj el aludni és kelj fel a helyi idő szerint. Olyan tevékenységeket végezz, amelyek felkeltik az érdeklődésedet és energiádat.
- Ha alvássegítségre van szükséged, szedhetsz melatonin kiegészítőt, ami egy alvást segítő hormon. A melatonin a szervezet által termelt hormon, amely a világosság és sötétség ciklusától függően változik. Egy kis adag melatonint vehetsz be egy órával lefekvés előtt, de csak orvos tanácsára.
- Ha a jetlag tünetei néhány napig fennmaradnak, vagy nagyon súlyosak, konzultálj orvosoddal. Lehet, hogy szükséged van megfelelő kezelésre vagy egészségi állapotod értékelésére.
A jetlagre való felkészülés mellett legalább ugyanannyira fontos, indulás előtt gondoskodni a megfelelő utasbiztosítás megkötésről!