
Egy olyan hosszú utazás repülővel, amely során időzónákat is átlépünk, szervezetünk számára megterhelő, kellemetlen tünetekkel járhat - ezt az állapotot nevezzük jet lag-nek, azaz időzóna-átállási szindrómának.
A testünk biológiai órája ilyenkor nem tud azonnal összhangba kerülni az úticélunk új időzónájával. Különösen gyakori ez az állapot, ha kelet-nyugati, vagy nyugat-keleti irányba repülünk, a tünetek erősödése pedig függhet egyéni állapottól, illetve az átlépett időzónák mennyiségétől.
A következő összefoglalónkban bemutatjuk a jelenséget, annak tüneteit, és tanácsokat is adunk, hogy minél gyorsabban és könnyebben átvészeld az átállás időszakát.
Milyen tünetekkel jár a jet lag?
Érzékeltetjük a jet lag tüneteit egy olyan példával, amikor “visszafelé repülünk a időben”, azaz keletről nyugatra utazunk.
Ha például magyar idő szerint reggel 6 órakor az Amerikai Egyesült Államokba, New York városába repülünk, a nagyjából 13 órás út (átszállással) után ottani idő szerint még csak délután 1 óra lesz megérkezésünkkor.
Testünk biológiai órája (amely szerint már este 7 óra van) ezt természetes módon úgy érzékeli, hogy vége van a napnak, és pihenésre van szüksége. Pedig a helyi idő alapján még egy fél nap hátra van az éjszakáig.
Ilyenkor fáradtságot, alvászavarokat, fejfájást, koncentrációs problémákat, emésztési zavarokat, vagy hangulatingadozást is tapasztalhatunk. Ez személyenként eltérő jelenség lehet, egyeseket jobban megvisel, míg mások könnyebben és gyorsabban képesek alkalmazkodni.
Amennyiben több időzónát átlépve tervezünk utazást, érdemes az első 1-2 napot átállásra szentelni, pihentető, kímélő programokat szervezni. Ugyanez igaz a hazaérkezésre is, hiszen otthonunk időzónáját ugyanolyan nehéz lehet megszokni testünknek az út végeztével.
Utazás iránya
|
Időzónák száma
|
Jet lag hatása
|
Keletről nyugatra
|
3 - 6
|
Enyhébb, könnyebb alkalmazkodás
|
Keletről nyugatra
|
7+
|
Közepes, a szervezet lassabban áll át
|
Nyugatról keletre
|
3 - 6
|
Közepes, nehezebb alkalmazkodás
|
Nyugatról keletre
|
7+
|
Erősebb, jelentős alvásproblémák és fáradtság
|
A Jet Lag kezelése: hogyan segíthetünk magunkon?
A jet lag ugyan nem előzhető meg teljes mértékben, bizonyos praktikákkal és tudatos készüléssel segíthetünk, hogy könnyebben átvészeljük a változást.
-
Fokozatos időbeállítás: Az indulást követő napokban állítsd át az órád fokozatosan úgy, hogy minél közelebb kerülj az úticélod időzónájához, és így alakítsd az alvási és ébrenléti ciklusod.
-
Megfelelő hidratálás: A jet lag-re való felkészülés fontos eleme, hogy testünk minél jobb formában legyen az alvásminőség maximalizálása érdekében. Ezért fontos a megfelelő vízfogyasztás, és a koffeines, alkoholos tartalmú italok kerülése.
-
Alvásmenedzsment: Amennyiben nappal érkezel meg úticélodra, bármilyen fáradt is vagy, törekedj arra, hogy megvárd az estét a pihenéssel, hogy ne boruljon fel az alvásciklus. Már a repülőúton is kalkulálhatsz, hogy érdemes-e aludnod, vagy szerencsésebb, ha ébren maradsz.
-
Könnyed testmozgás: A fáradtság átvészelését segítheti egy könnyű séta, vagy egyéb testmozgás, amely serkenti a vérkeringést, és csökkenti az álmosság érzetet.
Harmóniában a biológiai órával
Ebben a kellemetlen állapotban fontos, hogy kíméletesen bánjunk testünkkel, hogy hamar megszokhassuk az új időzónát. Ha úgy érezzük, több pihenésre van szükségünk, iktassunk be több szünetet a napi programok során, haza érkezésünkkor pedig szerencsés néhány napot regenerálódásra szentelni, mielőtt visszatérnénk a sűrű hétköznapok forgatagába.
Az ilyen hosszú, akár kontinenseken átívelő utazások során pedig ne feledkezzünk meg utasbiztosítás kötéséről, amely anyagi védelmet nyújt a váratlanul felmerülő költségek során, asszisztenciát kínál, hogy zökkenőmentesen, biztonságban teljen a nyaralás.