Mi történik, ha a Ramadán a nyaralásunkra esik?

Az emberek már az ókorban is rendszeresen böjtöltek, leginkább vallási okokból. Kutatások igazolják, hogy a rövid, 20-36 órás böjtölésnek előnyös mellékterméke van: segít csökkenteni a szívbetegségek, cukorbetegség vagy a rák kialakulását. A legtöbb muszlim azonban nem emiatt böjtöl, sokkal inkább azért, mert a Koránban ez van nekik megszabva. 

Mi-tortenik,-ha-a-Ramadan-a-nyaralasunkra-esik-(1).jpg

Mi az a Ramadán?

Az muszlimok a Ramadánt tartják az év legszentebb hónapjának, az iszlám holdnaptár szerint ez a kilencedik hónap. A böjtölést Mohamed prófétához vezetik vissza, minden évben 30 napon át, napkeltétől napnyugtáig kötelesek betartani a szabályokat (pl. nem ehetnek, nem ihatnak, nem dohányozhatnak vagy rághatnak). Ez az időszak kb 32 évente nyárra esik, ami azt jelenti, hogy ilyenkor kell az önmegtartóztatást a legtöbb ideig (kb 20 órán keresztül) gyakorolni.

Nyári meleg

Alapvetően, ha nem viszünk be napközben táplálékot a szervezetünkbe, az elkezdi az elraktározott szénhidrátot, cukrot égetni, majd ha ez elfogy, a tartalék zsírt kezdi felhasználni. Általánosságban nyáron alapvetően kevesebb kalóriát viszünk be, könnyedebben eszünk. A Suhoor, a napkelte előtti étkezés legyen lágy, magas tápértékű, közepes mértékű, olyan ételekkel, amik lassan emészthetőek. Az Iftar, a napnyugta utáni étkezés idején nagyon fontos, hogy pótoljuk a folyadékot, és ásványi anyagokat, vitaminokat. Ajánlott valamilyen gyümölcslevet inni, vagy friss gyümölcsöt fogyasztani. Gyakran törik meg napközben datolya és víz fogyasztásával  a böjtöt. A datolya sok tápanyagot tartalmaz, mely rövid- és hosszútávon is energiát biztosít, valamint olyan hidratáló anyagot, ami a vizet jól kiegészíti. 

Nem vagyok muszlim, rám mi vonatkozik?

Sok muszlim országban akkor is tilos az utcán nappal enni vagy inni, ha mi éppen nem is vagyunk azok, erre mindenképp ügeljünk. A legtöbb muszlim azonban nem várja el a nem-hívőktől, hogy ők is böjtöljenek a Ramadán alatt. Ha viszont szeretnénk segíteni, megtehetjük például, hogy az irodában nem az asztalunknál fogyasztjuk a jobbnál-jobb illatú ebédünk, hogy szegény muszlim kollégánk ne csorgassa a nyálát rá (már ha a dehidratáltságtól van még mit csorgatnia).

Ha úgy döntünk, Ramadán alatt is elutazunk, ha enni nem is eszünk majd, a megfelelő utasbiztosítást azért kössük meg.

Következő cikkünk: Utazás busszal