Miért jár a Michelin-csillag?

Hallottál már Michelin-csillagos étteremről? És Michelin-csillagos séfekről? Miről szól ez az elismerés? Hány csillagot lehet gyűjteni és mi köze van az autózáshoz? Cikkünkből kiderül!

Miert-jar-a-Michelin-csillag-(1).jpg

A Michelin-csillag története

1891-ben Edouard és André Michelin feltalálták a leszerelhető gumiabroncsot. A termék népszerűsítése érdekében olyan térképeket kezdtek el, ingyen osztogatni, amelyen a Párizs környéki főutak és a mellettük lévő, kitűnő éttermek és hotelek szerepeltek.

Ezzel megszületett a Guide Michelin, amely igencsak hasznosnak bizonyult. Folyamatosan bővült, az újabb kiadásokban már szerepeltek a korábbi tapasztalatok. Mára a teljes világot lefedő, a gasztronómiai élvezeteket kutatók számára kötelező, étterem-kalauzként ismerik mindenhol.

Ki kapja a Michelin-csillagot?

A Guide Michelin az ajánlástól a három csillagig terjedő skálán értékeli az éttermeket, számos szempontot figyelembe véve. Az egy csillaggal minősített éttermek kellemes úti kitérők, a két csillaggal díjazottak már hosszabb kitérőket is megérnek, a három csillagot szerző éttermek felkeresése pedig akár külön utazási célként is ajánlott.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a csillagot az étterem és nem a séf kapja! A köznyelvben elterjedt a Michelin-csillagos séf, szigorúan véve, azonban ez az elismerés az éttermet illeti. Amikor a séf ott hagyja azt, akkor is az étteremnél marad, a szakács nem viszi magával. Ettől függetlenül az érdem az övé és ezt mindenki tudja, ezért fordulhat elő, hogy egyes szakácsok “halmozzák” a csillagokat.

Gordon Ramsay éttermei például összesen 16 Michelin-csillagot érdemeltek ki, Alain Ducasse pedig két kéttermével is megszerezte a legmagasabb, három csillagot.

A vetélytárs

A Guide Michelin nagy vetélytársa a Gault Millau kalauz. Henri Gault és Christian Milau ételkritikusok hozták létre 1965-ben, a Guide Michelin nyomán. Ez egy rendkívül szigorú rendszer, amely 10 és 20 pont között bírálja el az éttermeket. Itt is számos tényezőt vesznek figyelembe, azonban külön fókuszban van az alapanyagok minősége és tisztasága. A minősítést szakácssapka jelzi, fekete színben a tradicionális francia konyha, vörösben pedig a megújuló konyha jeleként. A legmagasabb, 20 pontos értékelést és egyben négy szakácssapkát eddig egyetlen séf, Marc Veyrat étterme, a Megeve érdemelte ki, 2004-ben.

Mielőtt azonban nekivágunk a legközelebbi Michelin-csillagos étterem felkeresésének, ne feledkezzünk el az utazás elengedhetetlen kellékéről, az utasbiztosításról!

Következő cikkünk: Amiről az utazási bloggerek nem beszélnek