Minden nyáron találkozunk – leggyakrabban Horvátországból és Görögországból érkező – hírekkel, melyek szerint erdőtűz pusztít a száraz, meleg éghajlatú területeken. Ez nyilván máshol is probléma, azonban kiemelt turisztikai jelentőségük miatt ez a két ország, mindig szem előtt van. Mit tehetünk akkor, ha nem csak a hírekben, hanem élőben találkozunk ezzel a helyzettel?
.jpg.aspx)
Erdőtűz megelőzése
A nyári perzselő napsütésben, csapadék hiányában kialakulhatnak spontán is, azonban az erdőtüzek túlnyomó többsége emberi gondatlanságnak köszönhető. Elsőre valószínűleg mindenkinek a cigarettacsikk jut eszébe, azonban a felügyelet nélkül hagyott, illetve nem megfelelően eloltott tábortűz, de akár egy eldobott palack, vagy apró üvegszilánk is benyújthatja a környezetet. A nyári szárazságban a tűz hihetetlen gyorsan terjed, ezért mindig legyünk nagyon óvatosak! Ne szemeteljünk és lehetőség szerint kerüljük a nyári tábortüzek gyújtását.
Emellett a nyaralás során érdemes figyelemmel kísérni a híreket és a hatóságok által kiadott tűzveszélyességi fokozatot. Al veszélyes időszakban pedig kerülni az erdőket.
Konzulátus, hotel személyzet
A legtöbb esetben a hatóságok rendelkeznek menekülési tervvel tűzvész esetére. A hotel személyzet tájékoztatja a vendégeket a fontos tudnivalókról, segít a menekülésben, utána pedig a helyi konzulátuson, vagy nagykövetségen tudunk segítséget kérni. Fontos viszont, hogy amikor egy váratlan helyzetben csak kevés időnk van pakolni, az iratainkat mindenképpen vigyük magunkkal!
Ha szembejön a tűz
A közeledő tűz első jele a füst szaga, illetve előfordulhat, hogy az állatok furcsa viselkedésére leszünk figyelmesek. Ilyenkor célszerű mindig a legrövidebb úton elhagyni a területet, ha látunk állatokat, akkor velük egy irányba.
Fontos, hogy próbálj meg higgadtan gondolkodni, ne ész nélkül, össze vissza menekülni! Mindig tartsd észben, hogy a vízben jó eséllyel biztonságban vagy, tengerparton általában jó döntés, ha oda menekülünk. Próbáld meg felmérni, hogy merre fúj a szél, illetve honnan közeledik a tűz.
A ruháinkat nem érdemes levenni, mert védelmet nyújtanak a sugárzó hővel szemben. Ha pedig öltözékünk lángra kap, akkor ne rohanjunk, hanem vessük magunkat a földre és hemperegjünk.
Viszonylag kicsi rá az esély, hogy egyszer csak ott találod magadat egy erdőtűz közepén, illetve az is ritkán fordul elő, hogy idő előtt véget ér miatta a nyaralás. Azonban, ha mégis ezzel a váratlan helyzettel találod magad szembe, rendkívül hasznos, ha van utasbiztosításod. Ezért erről ne felejts el indulás előtt gondoskodni!
Következő cikkünk: 3 érdekesség az Országos Kéktúráról
