Tengeri viharok

Aki nyaralt már vízparton, az tudja, hogy a sík terület felett milyen gyorsan ki tud alakulni a vihar. Mit tehetünk ilyen időben? Hogyan maradhatunk a legnagyobb biztonságban és miért veszélyesek a tengeri viharok? Utánajártunk!

Tengeri-viharok-(1).jpg

A tengeri viharok tulajdonságai

Röviden összefoglalva a viharok a meleg és hideg levegő különböző tulajdonságai, az ennek hatására kialakuló légnyomás különbségek illetve a párolgás miatt keletkeznek. A nyílt területen pedig azért haladnak olyan gyorsan, mert az ilyenkor létrejövő, körkörös légmozgás kisebb ellenállásba ütközik, ezért szabadabban tud haladni.

1805-ben Francis Beaufort, a brit flotta sorhajókapitánya kidolgozott egy 12 fokozatú skálát a viharok kategorizálására. Mindegyik fokozathoz egy szemmel is jól látható jelenséget kötött (például a 0, a szélcsend fokozatnál vízfelület tükörsima, az 5-ös szintnél pedig fehér tarajos, közepesen nagy hullámokat látunk). Manapság már elsősorban a szél sebességét figyelik a meteorológusok, azonban továbbra is jó viszonyítási pont a 19. században megalkotott skála.

Így maradj biztonságban a viharok alatt!

Nyaranta a heves viharok gyakran jégesővel és erős széllel járnak. Ilyenkor a tengerben való fürdés szigorúan tilos. Ha hajózunk, akkor mindig érdemes figyelni az időjárást, bár a viharok gyorsan közlekednek már messziről lehet látni, ha valami kialakulóban van.

Szárazföldön a jég, illetve villámlás miatt érdemes beltérbe húzódni, a konnektorokból kihúzni mindent és távol állni tőlük. De mi a helyzet, ha nem tudunk a lakásba menekülni? Érdemes kerülni a magaslatokat, a nyílt területeket, a fákat, épületeket, fémszerkezeteket és a vízfelületeket. Ne használjunk elektronikai eszközöket és távolítsuk el magunkról a vezető anyagokat.

Jó menedék az autó is. A karosszérián belül biztonságban vagyunk, azonban itt is érdemes kerülni az elektronikai eszközök használatát, illetve a vezető tárgyakat. A legjobb, ha az autó közepe felé, alacsonyan helyezkedünk el.

A vihar károk csökkentése

Előfordulhat, hogy egy nyári vihar következtében, esetleg beázás miatt az eszközeink sérülnek, vagy egyéb kár ér minket. Az ilyen esetekben kifejezetten hasznos, ha van utasbiztosításunk, ezért erről mindenképpen gondoskodjunk az indulás előtt!

A nyári viharok azonban, amilyen gyorsan jönnek, olyan gyorsan mennek is. A legtöbbször csupán pár órára zárnak a szállás falai közé, a nyaralás egészét ritkán befolyásolják.

Következő cikkünk: Mi a teendő erdőtűz esetén?